Pierwszy tiltrotator Rototilt® ujrzał światło dzienne w 1986 roku. Jednak historia naszej firmy zaczyna się już w latach 50. ubiegłego wieku od braci Allana i Rune Jonssonów.
Nasza historia zaczyna się w 1953 roku, kiedy Allan Jonsson wraz ze swoim bratem Rune zakładają firmę Br. Jonsson. Firma sprzedawała wówczas koparki ABS, a cała produkcja łyżek i modyfikacje koparek odbywały się w jej własnym warsztacie. W 1959 roku firma przechodzi na produkcję żurawi do prac leśnych. Po kilku latach wspólnej pracy Allan Jonsson zakłada w 1963 roku firmę Cranab wraz z Karlem-Ragnarem Åströmem, założycielem Ålö. W 1969 roku Indexator, firma produkująca elementy instalacji i złączki hydrauliczne, przenosi się z Norrtälje do Vindeln, a w 1973 roku zostaje oficjalnie wykupiona. W 1977 roku rozpoczyna się masowa produkcja rotatorów, a już rok później firma opracowuje rotator hydrauliczny, który umożliwia nieograniczony obrót o 360°.
Dzieci Allana Jonssona – Anders, Hans i Liselottie – nabywają Indexator od ojca w 1983 roku. Åke Karlsson przystępuje jako wspólnik, a działalność firmy stopniowo przestawia się wyłącznie na produkcję rotatorów. Firma poszukuje możliwości rozwoju produktu w branży budowlanej. W 1986 roku firma Noreco wprowadza na rynek pierwszy tiltrotator o nazwie Rototilt®. W 1992 roku, kiedy Noreco kończy działalność, Indexator przejmuje jej aktywa i nabywa prawa do produktów, markę Rototilt® oraz szereg rozwiązań technicznych. W następnym roku uruchomiono masową produkcję modeli RT1401 i RT800. W 1997 roku na rynek wchodzi kilka nowych modeli, w tym Rototilt® RT60, pierwszy na świecie tiltrotator z wypełnioną olejem obudową rotora.
Wkrótce po przełomie tysiącleci, w odpowiedzi na duży popyt, wprowadzane są kolejne tiltrotatory. W 2002 roku powstaje filia w Niemczech. W 2003 roku na rynek zostaje wprowadzony mały tiltrotator RT20, a system sterowania proporcjonalnego staje się przełomowy. W 2005 roku zostaje otwarty unikalny dwupoziomowy ośrodek badawczy. W 2007 roku rusza całkowicie nowa fabryka przeznaczona do produkcji tiltrotatorów, a firma rozpoczyna działalność w Ameryce Północnej. Kolejny rok, 2008, przynosi wybuch kryzysu finansowego, którego skutki są globalne. Firma wykorzystuje tę okazję i inwestuje w kwestie równości płci i zasobów ludzkich, co owocuje nową filozofią, która później przynosi jej uznanie i rozgłos. W Finlandii powstają biura oferujące sprzedaż, serwis, pomoc techniczną i części zamienne. W 2012 roku firma Indexator rozdziela się na Indexator Rototilt Systems i Indexator Rotator Systems.
Na rynku wiele się dzieje i ma miejsce wiele ważnych premier. Przykłady obejmują oczekujące na patent blokady bezpieczeństwa SecureLock™ oraz jeszcze więcej modeli tiltrotatorów. Jednocześnie Rototilt® wzbogaca swoją ofertę o kilka nowych narzędzi. W 2014 roku Indexator Rototilt Systems staje się pierwszym na świecie producentem tiltrotatorów, oferującym przepusty hydrauliczne bez prowadzenia węży między obrotnicą a szybkozłączem tiltrotatora. W Norwegii powstaje filia, a we Francji firma rozpoczyna działalność z wykorzystaniem własnego personelu, natomiast w Danii i Wielkiej Brytanii za pośrednictwem dystrybutorów. Anders Jonsson i jego rodzina stają się wyłącznymi właścicielami Rototilt Group AB, pod którą to nazwą firma funkcjonuje od 2015 roku.
W 2015 roku Rototilt rozszerza swoją działalność na kraje Beneluksu. W 2016 roku tiltrotator obchodzi swoje 30. urodziny. W 2017 roku Rototilt wprowadza na rynek szybkozłącze koparki z oczekującą na patent technologią SecureLock™, która zwiększa bezpieczeństwo. Fabryka dokonuje kilku poważnych inwestycji w celu zwiększenia mocy produkcyjnych, a w tym samym czasie liczba pracowników znacznie wzrasta. W 2019 roku oferta produktów rozszerza się o dodatkowe narzędzia, a Rototilt® wchodzi do Australii i Nowej Zelandii za sprawą nowych oficjalnych dystrybutorów.
Nasza funkcja bezpieczeństwa SecureLock™ zdobywa nagrodę German Innovation Award w 2019 roku. Tę samą nagrodę w 2020 roku otrzymuje wprowadzony w tym samym roku przełomowy system szybkozłącza QuickChange™. Rototilt jest jednym z pomysłodawców nowego standardu Open-S dla w pełni hydraulicznych akcesoriów i zaprasza innych graczy w tym sektorze do współpracy. Nowy standard opiera się na trzech filarach: swobodzie użytkowników końcowych w wyborze sprzętu, niezawodnych rozwiązań w kwestii bezpieczeństwa oraz ciągłego rozwoju technologicznego. Kolejną inwestycją Rototilt w produkcję jest rozbudowa fabryki, która zostanie otwarta w 2021 roku po dwóch latach prac budowlanych. Jest to inwestycja o wartości ponad 160 mln SEK, w wyniku której fabryka została powiększona o 4600 metrów kwadratowych, w tym o zaawansowane technologicznie centrum badawczo-rozwojowe.
Wiosną 2022 roku wprowadzamy na rynek nasz największy w historii tiltrotator – RC9. Jest to premiera pierwszego produktu będącego częścią naszej najnowszej innowacji – kompletnej koncepcji produktowej zaprojektowanej z myślą o zwiększeniu precyzji, energooszczędności i łatwości obsługi. Koncepcja ta, zatytułowana Rototilt Control, została zaprezentowana w całości na targach maszyn budowlanych Bauma. Na koncepcję składa się nowy system sterowania, ergonomiczne joysticki, seria tiltrotatorów oraz aplikacja do zdalnej pomocy technicznej. Premiera przyciąga wiele uwagi, a w jej centrum znajdują się nowe joysticki RC™. Po zakończeniu targów Bauma czeka nas ważny kamień milowy – pobijemy rekordy sprzedaży i zimą 2022 roku przekroczymy granicę jednego miliarda. Ta międzynarodowa droga rozwoju będzie trwała nadal w 2023 roku, kiedy to uruchomimy nową filię w Holandii, wzmacniając tym samym naszą pozycję w krajach Beneluksu.
Rototilt® Group to międzynarodowa firma, która opracowuje tiltrotatory i systemy powiązane w oparciu o długoterminowy rozwój produktów z naciskiem na operatorów koparek.
Działania firmy Rototilt na rzecz zrównoważonego rozwoju opierają się na długoterminowej perspektywie, w której kluczowe znaczenie mają zaangażowanie, systematyczne podejście i partycypacja na każdym etapie.
Rototilt® oferuje szeroką gamę produktów, w tym szybkozłącza koparek, tiltrotatory, narzędzia robocze, systemy sterowania i opcje, które zamieniają koparkę w nośnik narzędzi.