„Efekt tiltrotatora” nasila się wraz ze spadkiem zużycia energii

16.04.2024

Prasa

news item image
Czy można poprawić energooszczędność podczas pracy koparką? Zdaniem Rototilt odpowiedź brzmi „tak” – jeśli będziesz używać tiltrotatora. Wynika to zarówno z tego, jak urządzenie to odmienia sposób wykonywania zadań, jak i z wczesnych testów, które wskazują na znaczne oszczędności energii podczas korzystania z tiltrotatorów z najnowszej serii tego producenta. „Wyniki są co najmniej imponujące” – mówi Sven-Roger Ekström, menedżer ds. produktu w Rototilt.

„Tiltrotator ułatwia pracę koparką poprzez zapewnienie większej elastyczności ruchów narzędzia roboczego. Umożliwia on regulację kąta wychylenia i obrotu narzędzia roboczego, co z kolei ułatwia wykonywanie zadań przy ograniczeniu liczby ruchów maszyny. W ten sposób oszczędzasz paliwo, ale na dłuższą metę ma to jeszcze więcej zalet” – mówi menedżer ds. produktu Sven-Roger Ekström.

„Nazywamy to efektem tiltrotatora” – wyjaśnia Ekström. „Od zawsze wiedzieliśmy, że praca z tiltrotatorem daje wielką różnicę w porównaniu do pracy bez niego. Nie dość, że potrzebujesz mniej maszyn, to jeszcze możesz wykonać zadanie przy mniejszej liczbie ruchów i przestawiania koparki. Oznacza to oszczędność paliwa i czasu, a także zmniejszenie wpływu na podłoże, na którym pracujesz. Przynosi to zatem szereg pozytywnych skutków dla środowiska”.

Tiltrotatory zapewniają wiele korzyści, jeśli chodzi o produktywność i środowisko – co jednak sprawia, że tiltrotatory Rototilt są wyjątkowe? Według Ekströma, tiltrotatory z nowej serii RC Tiltrotators mogą jeszcze bardziej pozytywnie wpływać na środowisko dzięki zwiększonej efektywności energetycznej, wynikającej z opatentowanej przez Rototilt hydrauliki z kompensacją ciśnienia.

„Przeprowadziliśmy pomiary i porównaliśmy naszą poprzednią serię z nową hydrauliką z kompensacją ciśnienia w modelach RC4 – RC9” – wyjaśnia Ekström. „Wyniki są co najmniej imponujące. Udało nam się poprawić sprawność naszego produktu, umożliwiając mu wykonywanie tego samego zadania przy niższym poborze energii”.

Połączenie oszczędności czasu dzięki zastosowaniu tiltrotatora z poprawą wydajności energetycznej tiltrotatorów RC może w rezultacie znacząco wpłynąć na poprawę efektywności i zużycia energii w projekcie. Ale o jakim poziomie oszczędności paliwa tak naprawdę mówimy?

„Nasze testy laboratoryjne wskazują, że w przypadku 20-tonowej maszyny zużycie paliwa zmniejszyło się o 1–2 litry na godzinę w porównaniu z naszą poprzednią serią tiltrotatorów” – stwierdza Sven-Roger. „W terenie oszczędności zależą od wielu czynników, takich jak typ maszyny i rodzaj realizowanego zadania. W przeliczeniu na olej napędowy rocznie może to oznaczać oszczędności rzędu tysięcy złotych”.

Chcesz dowiedzieć się więcej o produktach Rototilt?

Znajdź sprzedawcę

Czytaj więcej